24 Μαΐ 2023

ΝΤΑΜΠΛ Η ΑΕΚΑΡΑ!!!

Η ΑΕΚ κέρδισε και τον ΠΑΟΚ με 2-0 με 10 παίκτες για 90 λεπτά και κατέκτησε το Κύπελλο και το νταμπλ, κάνοντας ένα μεγάλο θρίαμβο στο Βόλο!

Η Ένωση παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το έκτο λεπτό λόγω της αποβολής του Ρότα με απευθείας κόκκινη κάρτα πήρε αυτό που ήθελε χάρη στο τέρμα του Αρόλντ Μουκουντί στο 26ο λεπτό και το σπουδαίας κλάσης και ποιότητας γκολ του Πάολο Φερνάντες στο 90+1′.

Τις γκολάρες για την ΑΕΚ ο Μουκουντί στο 27′ και ο Φερνάντες στις καθυστερήσεις!

Νταμπλ για την ΑΕΚ μετά από 45 χρόνια, για την καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα!

Η ΑΕΚ είναι η νταμπλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2022/23. Η Ένωση μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ 2-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet στο Πανθεσσαλικό και κατακτά τους δύο εγχώριους τίτλους στην ίδια σεζόν για πρώτη φορά μετά από το 1978 και τρίτη στην ιστορία της.

Το δρόμο για την κατάκτηση του τελικού για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα άνοιξε ο Αρόλντ Μουκουντί στο 26ο λεπτό. Ο Καμερουνέζος στόπερ είδε στρωμένη μπροστά του την μπάλα μέσα από την περιοχή και με υπέροχο τελείωμα την έστειλε στο βάθος της εστίας του Κοτάρσκι.